Inauguracja roku akademickiego na Akademii Tarnowskiej, a już wkrótce podpisanie listu intencyjnego z NOT

Tarnowska Alma Mater po raz 26. otworzyła swoje progi dla studentów, którzy wczoraj złożyli uroczyste ślubowanie. Młodych żaków powitała JM Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa, która w swojej przemowie podziękowała studentom za zaufanie i wybór uczelni, a także zwróciła się do nich z obietnicą:

Obiecuję, że zrobimy wszystko, aby każdego dnia utwierdzać Was w przekonaniu o słuszności dokonanego wyboru. Już na wstępie swojego wystąpienia pragnę bowiem powtórzyć i podkreślić, że to Wy, Studenci jesteście najważniejsi, a Wasze dołączenie do społeczności Akademii Tarnowskiej jest dla nas powodem do radości i motywacją do dalszej pracy i rozwoju – mówiła profesor uczelni, Małgorzata Kołpa.

W rozpoczęciu nowego roku akademickiego udział wzięli również prezesi tarnowskiego NOT-u, mgr inż. Renata Łabędź oraz Lesław Świętochowski, dla których ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o współpracę z Akademią Tarnowską:

Od lat przyjaźnimy się i współpracujemy z uczelnią, promując m.in. kierunki techniczne oraz uczestnicząc we wspólnych wydarzeniach, ale w tym roku, zważywszy, że tarnowski NOT FSNT obchodzi jubileusz 60.lecia, chcielibyśmy nasze stosunki z akademią jeszcze bardziej zacieśnić na zasadach partnerstwa. Dlatego, dosłownie w przeciągu kilku dni, podpiszemy wspólnie list intencyjny – mówi prezes Renata Łabędź.

Dodajmy, że na Akademii Tarnowskiej znajduje się Wydział Politechniczny, który posiada dla studentów takie kierunki jak:
👉Automatyka i Robotyka
👉Informatyka
👉Elektrotechnika
👉Elektronika i Telekomunikacja
👉Technologia i Zarządzanie Produkcją
    Mechatronika
👉Technologia Chemiczna – studia magisterskie.

Z punktu widzenia kształcenia przyszłej kadry inżynieryjno-technicznej, to bardzo ważna uczelnia dla środowiska tarnowskiego NOT-u i samych stowarzyszeń. W planach organizacja ma także za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych i macierzystej strony internetowej pośredniczyć w informowaniu młodych inżynierów i techników, chociażby o potrzebie zatrudnienia w firmach i zakładach przemysłowych na terenie Tarnowa i powiatu:

Chcemy od przyszłego roku po przebudowie strony organizacji wyjść z takim przekazem już do studentów ostatniego roku i młodych inżynierów, aby było im łatwiej znaleźć zatrudnienie, i w ten sposób ich kapitał zawodowy wykorzystać dla rozwoju gospodarczego regionu – podkreśla Renata Łabędź, prezes NOT.

Akademia Tarnowska została utworzona jako Wyższa Szkoła Zawodowa na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 1998 roku, jako pierwsza w kraju uczelnia zawodowa nowego typu kształcąca na poziomie licencjackim i inżynierskim. W 1999 roku Uczelnia zmieniła nazwę na Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 19 maja 1999 roku). Od 1 marca 2022 roku działała jako Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie. Od 1 października 2022 r. ANS stała się uczelnią akademicką, a 1 czerwca 2023 r. zmieniła nazwę na Akademia Tarnowska, na co pozwalała ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r.

Foto: Lidia Jaźwińska, Niezależny Serwis Informacyjny KADR.