Misja balonu stratosferycznego BEM1 – zapraszamy do oglądania startu sondy z kampusu Akademii Tarnowskiej
Już jutro, w sobotę 27 kwietnia o godz. 10.00 z terenu kampusu Akademii Tarnowskiej startuje balonowa misja stratosferyczna BEM1 przygotowana przez studentów Elektroniki i Telekomunikacji, Mechatroniki i Inżynierii Materiałowej zrzeszonych w AMPER – Koło Naukowe Elektroników, studentów Chemii z Naukowego Koła Chemików OZON, uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych oraz pracowników Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej. Przygotowania do startu rozpoczną się już od godz. 9:00. Nad bezpieczeństwem podczas przygotowań będzie czuwała jak zwykle niezawodna OSP Jodłówka-Wałki .
Na skraj kosmosu polecą radiosondy ze znakami SP5GFN i SP9RKF, nadające sygnał naprzemiennie na częstotliwościach: APRS: 432,5 MHz oraz 4FSK: 437,6 MHz. Ponadto wtajemniczeni będą mogli oglądać zdjęcia ze stratosfery przesyłane przez SSTV na częstotliwości 144,5 MHz w trybie robot36, ze znakiem okolicznościowym SN230BEM oraz SP9KAO Tarnowski Klub Krótkofalowców SP 9 KAO. W górę poleci również trochę innego sprzętu jak detektor Geigera , rejestrator danych, kamera GoPro , smartfony z aplikacją CREDO Science, lokalizator GSM… i ciastko! . W pogoń za sondami ruszą zaraz po starcie trzy ekipy pościgowe .
Przebieg pościgu za radiosondą będziecie mogli oglądać na stronie https://amateur.sondehub.org, wystarczy wybrać po lewej stronie ekranu SP5GFN lub SP9RKF. Lądowanie radiosondy jest przewidziane na godzinę 13:00. Gdzie?… Dokładnie nie wiadomo. Nie jest również znany czas powrotu ekip pościgowych.
Misja nosi nazwę BEM1 ze względu na to, że rok 2024 został ogłoszony przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Rokiem Pamięci gen. inż. Józefa Zachariasza Bema w 230 rocznicę jego urodzin. Warto jeszcze dodać, że Tarnów jest miejscem szczególnym, ponieważ tutaj urodził się i tutaj został pochowany gen. Bem – bohater trzech narodów: Polski , Węgier i Turcji .
Zatem do zobaczenia w sobotę
Nie przegap tej ekscytującej podróży
źródło / więcej szczegółów na fb Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej: https://www.facebook.com/ATKETIM