Wystawa „Techniki frontu, zaplecza i logistyki I wojny światowej i batalii tarnowsko-gorlickiej”

Wystawa „Techniki frontu, zaplecza i logistyki I wojny światowej i batalii tarnowsko-gorlickiej” w 2016 roku została poszerzona o tematykę pt. „Z szacunkiem dla pamięci bliskich nam żołnierzy I Wojny Światowej”.  W celu propagacji bardzo bogatej i szerokiej tematyki wydaliśmy Album z tej wystawy na płytach CD.

Projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa.

22 i 24 listopada 2016 r. odbywają się konferencje towarzyszące, na których uczestnikom zostaną rozdane Albumy z wystawy.

okladka

PageLines- Zaproszenienakonferencj_4slajdy.jpg Slajd5

Pamięć o batalii tarnowsko – gorlickiej

Tarnowska jednostka Naczelnej Organizacji Technicznej w budynku przy Rynek 10 – oddała do oglądu Tarnowian foto-wystawę pt. „TECHNIKA WOJENNA FRONTU, ZAPLECZA I LOGISTYKI I WOJNY ŚWIATOWEJ ORAZ BATALII TARNOWSKO-GORLICKIEJ”. 230 fotografii opisuje poziom ówczesnej infrastruktury technicznej wprzęgniętej do zmagań tej światowej wojny w przełomowej batalii frontu wschodniego. W 1914/1915 roku były to operacje wojskowe armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej z akcentem polskich legionistów w pasie frontowych miast od Tarnowa do Gorlic.

Konferencją otwarcia zwrócono uwagę na gospodarcze, techniczno-ekonomiczne uwarunkowania i rywalizację potęg europejskich, jako przyczynę I Wojny Światowej. Odnotowano historię rozwoju infrastruktury Tarnowa – miasta wpisanego w strategiczną doktrynę „wojny manewrowej”. Zapoznano z kalendarium zmagań wojennych frontu austro-węgierskiego po przeddzień operacji tarnowsko-gorlickiej. Z uwagi na pamięć poległych z wielonarodowych armii, spoczywających na 62 cmentarzach tzw. Okręgu Cmentarnego Tarnów – przybliżono historię ich powstania. W 100-lecie w wymiarze wojewódzkim, starostwa i z udziałem międzynarodowych delegacji odbywają się i są kontynuowane uroczystości na odnowionych wojennych cmentarzach naszej i gorlickiej ziemi. Historię Warsztatów Kolejowych, a później Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, datowanej od 1917 roku, barwnie przedstawiono z sentymentem do walorów wysokiej techniki, która była przenoszona na wartość i innowacyjność różnorodnej produkcji. Zapodano przegląd produkcji Zakładów po dzisiejszy asortyment i ich perspektyw rynkowych. Autorami prezentacji byli – wg ich kolejności: Jacek Sumera – Prezes TJO-NOT w Tarnowie, Tadeusz Rzepecki – Prezes Tarnowskich Wodociągów i Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie„, Wacław Szczepanik – Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Ryszard Żądło – Kierownik Referatu Kultury i Promocji – Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Tomasz Berezowski – Dyrektor Handlowy – Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A.

Wystawę ciekawą i wartościową dla lokalnego programu upamiętnienia 100-lecia historycznej wojny narodów – opracowało biuro tarnowskiego NOT z partnerski wsparciem tej inicjatywy przez Stowarzyszenie Inżynierów Techników Przemysłu Chemicznego O/Tarnów, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, TAURON Dystrybucja O/Tarnów I Zakłady Mechaniczne „Tarnów”.

Wystawa_składanka zdjęć

Album z wystawy na CD do nabycia w siedzibie TJO NOT Tarnów.

Album zawiera pozycje:

I.      Artyleria I Wojny Światowej decydowała o zwycięstwach i zniszczeniach

II.      Awiatyka wojennego nieba 1914-18

III.      I wojna światowa przyniosła okrucieństwo chemicznych ataków

IV.      – Front Wschodni – mapy

        – Zwierzęta na wojennym froncie

        – Okrucieństwa wojny

V.      Linie frontu i fortyfikacji zaopatrzenia, logistyki i zaplecza

VI.      Wymogi frontów doskonaliły łączność 1914/15

VII.      Naczelne Dowództwo Frontu Wschodniego

VIII.      Naukowcy – Twórcy – Architekci na frontach i zapleczu I wojny światowej

IX.      Przemysłowo-gospodarcza potęga Europy

             Tarnów w strategicznym rozwoju infrastruktury

X.      Nowa wojna to nowe techniki – skutek ten sam lecz coraz dotkliwszy

XI.      Z szacunkiem dla pamięci bliskich nam żołnierzy I Wojny Światowej

XII.      Prezentacje z konferencji otwarcia wystawy 17.X.2014 r.

XIII.    Prezentacje z konferencji 11.V.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *